ZAGREB - Jedan od najpoznatijih hrvatskih estradnih umjetnika Vice Vukov preminuo je noćas u Specijalnoj bolnici za plućne bolesti u Rockfellerovoj ulici u Zagrebu, nakon gotovo tri godine kome u kojoj je bio od pada na stubama Hrvatskog sabora u studenom 2005.
Vice Vukov rođen je 3. kolovoza 1936. godine u Šibeniku. Na Filozofskom fakultetu u Zagrebu stekao je titulu profesora filozofije te talijanskog jezika i književnosti, a završio je i Institut za visoke međunarodne studije u Parizu.
Njegova pjevačka karijera bila je na vrhuncu 60-ih i početkom 70-ih godina prošlog stoljeća, kad je osvajao sve najvažnije hrvatske festivale i bivšu Jugoslaviju predstavljao na natjecanjima za pjesmu Eurovizije.
Čuvene pjesme poput "Tvoja zemlja", "Bokeljska noć", "Pismo ćali", "Dalmatinska elegija", "Stavi svjetiljku u prozor" i brojne druge na neki su način postale narodna baština.
No, na vrhuncu karijere u vrijeme Hrvatskog proljeća Vukov je završio na crnoj listi pedesetorice najistaknutijih ličnosti iz hrvatskog masovnog pokreta (MASPOK), zbog čega je bio prisiljen napustiti Hrvatsku.
U Zagreb se iz Pariza vratio 1976., a iako je dobio posao u Nakladnom zavodu Matice hrvatske nastupi su mu bili onemogućeni sve do 1989.
Povratak na estradnu scenu tada je okrunio s čak 14 rasprodanih koncerata u Dvorani Vatroslava Lisinskog. Svoj posljednji koncert Vice Vukov održao je 2005. nedugo prije nesretnog pada u zgradi Sabora, u koji je kao nezavisni zastupnik na listi SDP-a ušao 2003.
(Hina)
Hrvatski sabor: Minuta šutnje za Vicu Vukova
ZAGREB - Saborski zastupnici danas su minutom šutnje odali počast svom preminulom kolegi Vici Vukovu. Potpredsjednik Hrvatskog sabora Vladimir Šeks pritom je podsjetio kako je zastupnik Vice Vukov od nesreće u saborskom hodniku u studenome 2005., kada je pao niz stube teško se ozlijedivši, bio u komi.
"Bio je čovjek koji je na plemenit način njegovao i poticao domoljublje. Njegov trag u hrvatskoj kulturi ostat će zabilježen zlatnim slovima", istaknuo je Šeks. Preminulog SDP-ova zastupnika Vice Vukova prisjetio se i predsjednik SDP-a Zoran Milanović.
"Otišao je velik čovjek, pjesnik, pjevač, erudit i političar. Pripadao je onoj generaciji hrvatskih građana koji su svoju sreću tražili u svijetu. Bio je pomirljiv, razuman, socijalno osjetljiv i jako će nam nedostajati", rekao je Milanović. (Hina)
Izvori: jutarnji.hr
24.9.2008.